ועדה רפואית

בישראל מוגשות מדי שנה, אלפי תביעות רשלנות רפואית. מדובר על עלייה ניכרת במספרים בשני העשורים האחרונים, עלייה שנובעת משינוי התודעה של הצרכנים, קרי של המטופלים וכן בעקבות חוק זכויות החולה שהתקבל בשנת 1996 ושינה את כל הגישה ביחס של הממסד הרפואי בכלל והרופאים בפרט אל המטופלים וכן הזכויות שלהם.

תביעות אלו מתבצעות בעזרת עורכי דין רשלנות רפואית, קרי עורכי דין שמתמחים ספציפית בנושא של נזיקין ובפרט בכל מה שקשור לנזיקין גוף. כאן המקום להזכיר, שמדובר על נושא מאוד רחב שאיננו מתייחס רק לרשלנות רפואית אלא גם לרשלנות ונזיקין באופן כללי, בין אם מדובר בתאונות עבודה, תאונות במקומות ציבוריים ועוד.

תביעות רשלנות רפואית יש להן אפקט נרחב, הן על הרופא והן על המטופל, כמובן. בדרך כלל, במקרים חמורים של רשלנות, המקום הנתבע יקים ועדה רפואית שתבחן את הנושא וכן את עבודתו של הרופא עצמו, בשביל לדעת האם הוא פעל בצורה מוסכמת ומותאמת לנורמות במקרים אלו, או לחילופין, האם הוא פעל בצורה שחורגת מהנורמות ועל כן הוא נהג ברשלנות.

ועדה רפואית תוקם גם במקרה בו החולה, יבקש לקבל פיצויים מביטוח לאומי או קצבת נכות. ביטוח לאומי יקים את הועדה בשביל לוודא שאכן המטופל זכאי לקבל תמיכה מצידו. לשם כך, על ועדה רפואית לקבוע שהמטופל מתמודד, בעקבות הטיפול בכלל והטיפול הרשלני בפרט, עם אחוזי נכות שמונעים ממנו לבצע את עבודתו בצורה סדירה ועל כן הוא לא יכול להמשיך ולעבוד במקצוע הרגיל שלו. במקרה כזה הוא יקבל קצבה.

מה זו רשלנות רפואית

אך לפני שמגיעים אל ועדה רפואית כזו או אחרת, צריך להבין מה הן תביעות רשלנות רפואית וכיצד הן נוצרות.

לא כל מצב בו טיפול לא מתבצע בצורה נכונה, יכול להיחשב לרשלנות רפואית. לא כל מצב בו אדם מתמודד עם בעיה מסוימת אחרי טיפול, אפשר בהכרח לקבוע שמדובר בתוצאה של טיפול רשלני. שכן מדובר בסופו של דבר במדע, ברפואה, בדברים שאינם קבועים בצורה מוחלטת.

רשלנות רפואית מוגדרת על פי מספר פרמטרים, הראשון, טיפול שחורג לרעה מהנורמה המקובלת בתחום. נניח ונהוג לבצע טיפול מסוים והרופא לא ביצע את הטיפול הזה, הרי שהוא נקט בגישה רשלנית.

פרמטר שני הוא, כשרופא לא מבצע את הטיפול במלואו, מונע מהמטופל טיפול כנדרש ומעדיף לבצע דברים אחרים (לא להיות נוכח במהלך הטיפול בעצמו) במקום להעניק למטופל טיפול כמו שצריך.

פרמטר שלישי, כאשר הרופא לא מעניק למטופל את מלוא המידע אודות הטיפול והאפשרויות השונות שעומדות בפניו. כאשר הוא מסתיר ממנו מידע ולא מאפשר לו לקבל החלטה.

אנחנו יודעים שקיימים תחומים שונים במסגרת תביעות אלו, למשל רשלנות רפואית באבחון, רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בילדים ועוד. עורכי דין רשלנות רפואית נוהגים בדרך כלל, לטפל בכל המקרים ולא לבחור דווקא במקרה ספציפי.

לגבי הנקודה שציינו קודם לכן, בשביל לקבוע שאכן היתה רשלנות רפואית, על עורך דין נזקי גוף צריך להוכיח שנגרם נזק למטופל שלו והוא נגרם כתוצאה מהטיפול. לא מספיק להוכיח שנגרם נזק, שכן ייתכן והוא נגרם לא כתוצאה מהטיפול. לכן צריך גם להוכיח שהנזק נגרם כתוצאה מהטיפול ואלמלא הטיפול הרשלני, הרי שהמטופל לא היה מתמודד עם תוצאותיו.

לפני סיום חשוב לומר, בכל מקרה בו רוצים להגיש תביעת רשלנות רפואית באבחון או מכל סיבה אחרת, יש ליצור קשר עם עורך דין שמתמחה בכך, שיעמוד לצידכם.

אם אתם מחפשים עורך דין שיעמוד לצדכם בתביעות רשלנות רפואית או במקרים של ועדה רפואית, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר. משרדו של עו"ד גלס ישמח לעמוד לרשותכם בכל עת ולכל שאלה.

Leave a Comment


NOTE - You can use these HTML tags and attributes:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>